אנשים תמימים עם אספרגר מסתבכים לעתים עם החוק בשל קשיים בהבנה החברתית ואי הבנה של קודים חברתיים. לעתים הם סתם נראים חשודים בגלל הליכה מוזרה, תנועות מוזרות, אי קיום קשר עין והשפלת מבט כששואלים אותם דבר מה ונטיה להסתובב לבד. יש מקרים בהם אנשים אחרים מפעילים עליהם מניפולציות ומביאים אותם לביצוע מעשה לא לגיטימי, כאשר כל המעורבים נעלמים “בזמן הנכון” מהשטח ומשאירים אותם לשאת לבד בתוצאות. מפגש של אדם עם אספרגר עם נציג החוק (שוטר, חוקר, מאבטח) עלול להיות לא נעים ואף טראומטי, גם אם תוך זמן קצר מתברר לכל שמדובר באדם תמים ושומר חוק והוא משוחרר לדרכו. בנוסף חשוב לדעת כי גם במקרה של חשד לפלילים המגיע לכדי חקירה או פתיחה בהליך פלילי, אנשים עם אספרגר זכאים להתאמות והנגשות מכוח החוק.

להלן מידע חשוב הנוגע לנושאים לעיל, באדיבות נעמה לרנר מארגון “בזכות” – המרכז לזכויות אדם של אנשים עם מוגבלות:

הסברה מול המשטרה: מספר ארגונים המסייעים לאנשים עם מוגבלות, ובהם גם ארגון “בזכות”, חברו יחדיו והעבירו למשטרת ישראל ערכת הסברה בנושא מפגש בלתי אמצעי עם אדם עם מוגבלות. הערכה מתייחסת לנושאים כגון כיצד שוטר יכול לזהות שמדובר באדם עם מוגבלות (שלעתים היא בלתי נראית, לפחות במבט ראשון), ואיך יש לדבר לאדם עם מוגבלות באופן מותאם ומכבד. המשטרה הבטיחה להפיץ את הערכה לתחנות ואנו מקווים שהיא תיושם ותוטמע.

שירותי עורך דין: אנשים עם מוגבלות, ובכלל זה תסמונת אספרגר, זכאים לסיוע הסנגוריה הציבורית, שיש לה מודעות לנושא המוגבלות בכל הקשור לעדות, חקירה, כשירות לעמוד לדין ועוד. נושא אנשים עם מוגבלות נבחר השנה כנושא להכשרה שאותה מעבירים בקרב הסנגוריה הציבורית בארץ. לשם קבלת הסיוע עליהם להציג אישור ביחס למגבלה (איבחון או מסמך רשמי המעיד על הכרה במוגבלותם). הזכאות אינה תלויה במצב הסוציו אקונומי שלהם או של הוריהם!

התאמות והנגשות: פרוייקט “הליך הוגן” של ארגון “בזכות” מלווה אנשים עם מוגבלות מול רשויות החוק. בראש הפרוייקט עומדת נעמה לרנר. מטרת הפרוייקט לוודא שאדם עם מוגבלות יזכה להתאמות ולהנגשות על פי סוג המוגבלות, במסגרת חקירה משטרתית ודיון בבית המשפט (שאלות שתואמות את הבנתו, תקשורת מותאמת, סביבה נגישה ושקטה וכו’).בכל מקרה שאדם עם אספרגר נעצר או מוזמן לחקירה (במקרה חירום גם בלילה), ניתן לפנות לנעמה בטל’ 052-8566219. במקביל יש לפנות לסנגוריה הציבורית לפי המחוז שבו נמצאים (קו פעיל 24 שעות). טלפונים באתר http://index.justice.gov.il/Units/SanegoriaZiborit/Subjects/Pages/MeidaLazur.aspx
סוגיה חוקית נוספת שנוגעת לאנשים עם אספרגר היא שמירת זכויותיהם החוקיות במסגרת של הוסטלים למיניהם. במקרה של חשד להפרת זכויות אפשר לפנות לעמותת אפי לפי הטלפונים המופיעים באתר זה.

הרצאתה של דפנה זיס בנושא צוואות טיפוליות
לקריאת המידע בהרחבה הקישו כאן.

 במסגרת השירותים אותם מספקת העמותה, אנו מביאים בפניכם רשימה של עורכי דין המתמחים
בדיני ירושות, צוואות ואפוטרופסות.
יצרנו קשר עם עורכי הדין הנ”ל והם הביעו נכונות לתת שירותים וייעוץ להורים, אשר ילדיהם אובחנו, כלוקים
באוטיזם במחיר מוזל ממחירי השוק, בהתאם למקרה.

* נוהל קבלת החלטות נתמכת – הקישו כאן לקריאה.

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.