סיוע משפטי

אנשים תמימים עם אספרגר מסתבכים לעתים עם החוק בשל קשיים בהבנה החברתית ואי הבנה של קודים חברתיים. לעתים הם סתם נראים חשודים בגלל הליכה מוזרה, תנועות מוזרות, אי קיום קשר עין והשפלת מבט כששואלים אותם דבר מה ונטיה להסתובב לבד. יש מקרים בהם אנשים אחרים מפעילים עליהם מניפולציות ומביאים אותם לביצוע מעשה לא לגיטימי, כאשר כל המעורבים נעלמים “בזמן הנכון” מהשטח ומשאירים אותם לשאת לבד בתוצאות. מפגש של אדם עם אספרגר עם נציג החוק (שוטר, חוקר, מאבטח) עלול להיות לא נעים ואף טראומטי, גם אם תוך זמן קצר מתברר לכל שמדובר באדם תמים ושומר חוק והוא משוחרר לדרכו. בנוסף חשוב לדעת כי גם במקרה של חשד לפלילים המגיע לכדי חקירה או פתיחה בהליך פלילי, אנשים עם אספרגר זכאים להתאמות והנגשות מכוח החוק.

להלן מידע חשוב הנוגע לנושאים לעיל, באדיבות נעמה לרנר מארגון “בזכות” – המרכז לזכויות אדם של אנשים עם מוגבלות:

הסברה מול המשטרה:

מספר ארגונים המסייעים לאנשים עם מוגבלות, ובהם גם ארגון “בזכות”, חברו יחדיו והעבירו למשטרת ישראל ערכת הסברה בנושא מפגש בלתי אמצעי עם אדם עם מוגבלות. הערכה מתייחסת לנושאים כגון כיצד שוטר יכול לזהות שמדובר באדם עם מוגבלות (שלעתים היא בלתי נראית, לפחות במבט ראשון), ואיך יש לדבר לאדם עם מוגבלות באופן מותאם ומכבד. המשטרה הבטיחה להפיץ את הערכה לתחנות ואנו מקווים שהיא תיושם ותוטמע.

שירותי עורך דין:

אנשים עם מוגבלות, ובכלל זה תסמונת אספרגר, זכאים לסיוע הסנגוריה הציבורית, שיש לה מודעות לנושא המוגבלות בכל הקשור לעדות, חקירה, כשירות לעמוד לדין ועוד. נושא אנשים עם מוגבלות נבחר השנה כנושא להכשרה שאותה מעבירים בקרב הסנגוריה הציבורית בארץ. לשם קבלת הסיוע עליהם להציג אישור ביחס למגבלה (איבחון או מסמך רשמי המעיד על הכרה במוגבלותם). הזכאות אינה תלויה במצב הסוציו אקונומי שלהם או של הוריהם!

התאמות והנגשות:

פרוייקט “הליך הוגן” של ארגון “בזכות” מלווה אנשים עם מוגבלות מול רשויות החוק. בראש הפרוייקט עומדת נעמה לרנר. מטרת הפרוייקט לוודא שאדם עם מוגבלות יזכה להתאמות ולהנגשות על פי סוג המוגבלות, במסגרת חקירה משטרתית ודיון בבית המשפט (שאלות שתואמות את הבנתו, תקשורת מותאמת, סביבה נגישה ושקטה וכו’).בכל מקרה שאדם עם אספרגר נעצר או מוזמן לחקירה (במקרה חירום גם בלילה), ניתן לפנות לנעמה בטל’ 052-8566219. במקביל יש לפנות לסנגוריה הציבורית לפי המחוז שבו נמצאים (קו פעיל 24 שעות). טלפונים באתר http://index.justice.gov.il/Units/SanegoriaZiborit/Subjects/Pages/MeidaLazur.aspx
סוגיה חוקית נוספת שנוגעת לאנשים עם אספרגר היא שמירת זכויותיהם החוקיות במסגרת של הוסטלים למיניהם. במקרה של חשד להפרת זכויות אפשר לפנות לעמותת אפי לפי הטלפונים המופיעים באתר זה.

הרצאתה של דפנה זיס בנושא צוואות טיפוליות
לקריאת המידע בהרחבה הקישו כאן.

 במסגרת השירותים אותם מספקת העמותה, אנו מביאים בפניכם רשימה של עורכי דין המתמחים
בדיני ירושות, צוואות ואפוטרופסות.
יצרנו קשר עם עורכי הדין הנ”ל והם הביעו נכונות לתת שירותים וייעוץ להורים, אשר ילדיהם אובחנו, כלוקים
באוטיזם במחיר מוזל ממחירי השוק, בהתאם למקרה.

 * נוהל קבלת החלטות נתמכת – הקישו כאן לקריאה. 

עורכת דין לירית אביטל בר נתן

משרד עורכי דין וגישור, רח’ מוטה גור 7, בנין c, קומה 5 פ”ת. 

liritavital@gmail.com
טל. פקס:03-9612131, 050-6794429
דודה לנער עם אספרגר, מומחית בדיני משפחה וירושה, ועוסקת מזה שנים בהנגשת המידע המשפטי להורים לילדים עם צרכים מיוחדים.
לירית זמינה לכל שאלה ומעניקה שירות משפטי במחירים מיוחדים לחברי העמותה.
18.01.2023
גב’ אורנית דן הממונה על תחום קבלת החלטות נתמכת באגף האפוטרופוס הכללי והכונס הרשמי, משרד המשפטים. 054-6689012 נוהל חדש בעניין מינוי תומך החלטות על ידי בית המשפט
לקריאה הקישו כאן
6.2018
עו”ד, נוטריון ומגשר יואב צח וכס רחוב העצמאות 54 חיפה
ליד קרית הממשלה
טל’ 04-8622257   joabzach@gmail.com אבא לבן עם אוטיזם, מומחה בתחום דיני משפחה, ירושות וצוואות. אפוטרופסות, ניהול עזבונות נדל”ן ניהול רכוש חסויים, נכי צה”ל. 1.2018
עינת בר אילן קיץ, עו”ד. רחוב השחם 30 פתח תקוה   054-5588105 עו”ד 25 שנים, בעלת משרד בוטיק לדיני ביטוח לאומי. בעלת ידע וניסיון רב בטיפול בתיקי נכויות- ילד נכה ונכות כללית,עם ידע נרחב בספקטרום.
מכירה לעומקן זכויות נילוות להכרה בנכות- מהנחות במים וחשמל ועד פטור ממס רכישה.
מוזמנים להתרשם אודותיי והמלצות עליי באתר שלי  www.einat-law.co.il .
4.2018
עו”ד רונית אלון ז’בוטינסקי 155 רמת גן 03-6054554 , 0505733041 ronitalon.adv@014.net.il ניהול תיקי עזבון מורכבים ; ניסוח צוואות ; תקיפת צוואות; טיפול בתיקי אפוטרופסות לגוף ולרכוש לרבות עבור אנשים בעלי מוגבלויות; ניסוח הסכמי ממון; הסכמים לחיים משותפים ; הסכמי גירושין; הסכמי שלום בית ; בעלת ניסיון ומומחיות בתחום דיני משפחה וירושות .
2014-2017 לוקחת חלק במנהיגות הורים למען ילדים בעלי צרכים מיוחדים ברמת-השרון
(קבוצת השווים) וכן, נותנת ייעוץ משפטי, מטפלת בבקשות למינוי אפוטרופוס
לדין ועורכת צוואות לחברי ‘אלוט’.
חברה בעמותת אפוטרופסות מטעם ‘אלוט’.
4.2018
עו”ד אסתר בלום-פולובין רמב”ן 28 ירושלים 02-5661102 a-blum@zahav.net.il עורכת דין במשרד עמרם בלום – משרד עו”ד, שנוסד ע”י עו”ד עמרם בלום ז”ל שכיהן כאפוטרופוס הכללי והכונס הרשמי של מדינת ישראל. המשרד מתמחה, בין היתר, בדיני כשרות משפטית ואפוטרופסות, דיני צוואות וירושות, שמירה על רכושם של אנשים שמונה להם אפוטרופוס, ומניעת ניצול חסרי ישע, אנשים בעלי מוגבלויות ואנשים שמונה לה אפוטרופוס. בעלת ניסיון רב. 1.2018
דניאל פלג, עו”ד ומגשר. תל-אביב, מצדה 4. טל: 050-4223039  פקס: 03-6775517  קריית מלאכי, ז’בוטינסקי 41 בין תחומי הידע והעיסוק:
•           צוואות לרבות כאשר היורש הוא בעל מוגבלויות.
•           צווי אפוטרופסות .
•           ירושות.
•           הסכמי ממון.
•           דיני עבודה.
•           מקרקעין.
•           דיני נזיקין.
•           גישור.
הערות:
לעו”ד פלג השכלה, הכשרה וניסיון בתחום החינוך והחינוך המיוחד לרבות בהכשר מורים לחנ”מ.
עו”ד פלג מתמצא בנושא אפוטרופסות והסדרים לניהול כספים עבור בעליי מוגבלויות.
1.2018